ANNOUNCEMENTS


15.01.2013

XX International Conference on Jewish Studies program



Moscow Center for University Teaching of Jewish Civilization “SEFER”


Jewish Museum & Tolerance Center

(Obraztsova St., # 11, build. 1, +7 495 645-05-50

info@jewish-museum.ru, http://www.jewish-museum.ru/)



20th Annual International Conference on Jewish Studies

Moscow, February, 3–5, 2013

Sponsored by

Partners


Information support:


February, 3, Sunday

time

room

program

11:00-14:00

Conference-hall

Opening ceremony.

Presentation of the Research Center of Jewish Museum.

1st Plenary Session

Kovelman Arkady(Moscow). Jewish Museum: History, Metahistory, Culture

Shenhar Aliza (Hajfa). Women in the Book of Esther

Chlenov Mikhail(Moscow). Jewish Autonomism: Yesterday, Today, Tomorrow?

14:00-15:00


Lunch

15:00-18:00

85

Museums: Collections, Concepts, Solutions

Chairpersons: Uri Gershovich, Leonid Finberg.

Budnitsky Oleg (Moscow). Jewish Museum in Moscow: History of Foundation.

Khamray Alexey (Kiev). Hebrew Manuscripts on Parchment and Quire in Ukrainian National Vernadsky Library in Kiev

Tsitsuashvili Lela (Tbilisi). Collections of Jewish Historic-Ethnography Museum of Georgia

Sokolova Alla (Saint-Petersburg). History of Judaic Collection of the State Museum of Religion’s History

Prishchepova Valeria (Saint-Petersburg). Documental Photo Collections on the Central Asian Jews of 1930ies from the MAE RAS Collection

Emelyanenko Tatyana (Saint-Petersburg). Bukharan Jews Wedding Ceremonies in the Photographs of the "Turkestan Album" (1871–1872)

Smilanskaya Julia (Kiev). Alive and Dead Museums

Shevchenko Natalia, Asaulova Elena (Kiev). To the Problems of Multidisciplinary Method of Sacred Artefacts’s Research (the Complex Research of XIXth Century Tora Scroll from Zhitomir Ethnography Museum)

15:00-17:00

77

65 Years of the State of Israel

From History to Modernity

Chairperson: Tatyana Karasova.

Usova Ekaterina(Moscow). Historical Roots of the Modern Israeli Statehood: Defining the Starting Point

Baulina Irina (Moscow). Social Policy of Zeev Jabotinsky and His Followers

Karasova Tatyana (Moscow). Ben-Gurion and Truman. Struggle for the Acceptance of the State of Israel

Shapovalov Mikhail (Omsk). Jewish Factor of the British alestine Policy Based on the British Consulate in Jerusalem (1895–1914)

Masyukova Irina(Moscow). Israeli Diplomacy and «Nativ» at the Struggle for Jewish Emigration from USSR

Voskoboinik Shlomo (Eilat). Historical Aspects of the Relations between Israel and the Diaspora

Pellivert Michael (Jerusalem). Elections 2013 – The winner!? Ideology, Sectoral Interests, Globalization...

15:00-17:00

95

History of East European Jews

Chairperson: Shimon Goldin

Mitina Ekaterina (Moscow). Bohemian Idea and Its Transformation in Czech-Jewish Milieu

Goldin Shimon (Jerusalem). “Jewish Question” in Russia and Poland at the Turn of 19th–20th Centuries

Romantsov Roman (Lublin). The Polish Government Policy towards Primary and Secondary Schools in Poland in 1918–1939

Zamoysky Andrey (Minsk). Jewish Doctors in Times of Pogroms (1919–1921) (the case of Belarus)

Kijek Kamil (Warsaw). Pogroms and Anti-Jewish Violence in the Last Decade of Interwar Poland. New Research Perspectives (text available)

15:00-17:00

Conference-hall

War, Holocaust and Historical Memory

Chairpersons: Ilya Altman, Tanya Manusov

Kruglov Alexander (Kharkiv). The Holocaust on the Territory of the USSR: Regional Features and Periodization

Shkarovsky Mikhail (St. Petersburg): The Romanian Orthodox Church and the Holocaust on the Territory of the USSR

Kovalev Boris (Veliki Novgorod): The Spanish "Blue Division" and the Jewish Population in the Northwest Part of the Soviet Union, 1941–1943

Novikov Sergei (Minsk): The Trostinets Murder Site in the Context of Source Studies and the Current Historiography of the History of the Holocaust in Belarus, 1941–1944

Feferman Kirill (Moscow): The Invasion of the German Army into the USSR and the Reaction of Soviet Jews – Old Fears and/or New Illusions?

15:00-17:00

75

Jews and Surrounding Nations. Jewish-Christian Relationships

Chairpersons: Alexander Lockshin, Galina Zelenina

Shnirelman Viktor(Moscow). A Tribe of Dan: a New Interpretation of the Doctrinal Anti-Semitism

Melnik Dmitry(Moscow). Jewish Attitude toward to Gentile Environment According to Didache

Krylov Alexander (Moscow). Prophetic Eschatology of John the Baptist and the Phenomenon of Early Christianity

Kara-Ivanov Kaniel Ruth(Jerusalem). Holiness and Transgression: Mothers of the Messiah in the Jewish Myth and Christian traditions

15:00-17:00

76

Mountain Jews: History and Modernity

Chairpersons: Mark Kupovetsky, Igor Semyonov

Magaramov Sharafetdin (Mahachkala). Dagestanian Jews on the Materials of “Dagestan’s History, Geography and Ethnography in XVIII–XIX Centuries”

Magomedsalihov Khaybula (Mahachkala). New Materials on Endireevskih Jews Archive Documents 1828–1829

Khalidova Olga (Mahachkala). Caucasian Highland Jews of the North Caucasus and Dagestan during the Russian Authorities in Second Half of XIX – Early XX Centuries

Murzakhanov Yuri (Nalchik). Mountaineer Jews’ Page in Rebublic Newspaper “Karakhalk”

Viktorin Viktor (Astrakhan). Subethnic Phenomenon of "Juhurǐ" in Russia and in the South of it. The "Tats" and "Mountain Jews" as Fixed in 2010 census (dynamic of the ethnic and linguistic statistics)

Kupovetsky Mark (Moscow). Evaluation of the Number of Mountain Jews in the End of XX – Beginning of XXI Centuries

17:00-19:00

Conference-hall

2nd plenary session

Prof. Eugene Weiner’s Fellowships Award

Presentations of the new publications and programs in Jewish Studies

19:00-20:00


Dinner

20:00-22:00

Mezzanine

In partnership with Eshkolot Project, Yad Vashem and the Embassy of the State of Israel in Moscow with the support of the Avi Chai Foundation and Genesis Philanthropy Group

Panel Discussion

Gender Approach in Jewish Studies

Moderators: Simon Parizhsky, Victoria Mochalova

Speakers:

Provost of the Max Stern Yezreel Valley College Prof. Aliza Shenhar

Professor of Freie Universitt Berlin Tal Ilan

Professor of the European University at St. Petersburg Elena Zdravomyslova

Performance of Judaeo-Spanish female songs by Anna Hoffman Ensemble.

February, 4, Monday

10:00-14:00

75

Judaism and Jewish Thought

In Memoriam of Leonid Mazikh (18.05.1954–8.03.2012)

Chairpersons: Ruven Ferber, Eugene Rashkovsky

Fishbane Simcha (New York). Behind the Purim Mask: The Symbolism of Purim Ritual Behavior

R. Bimbat Leonid (Moscow). From Death to Life, and Back: Narrative of Rosh ha-Shanah Liturgy

Parizhsky Simon (Saint-Petersburg). Judah al-Harizi's Messianic Theory of Translation

Stampfer Shaul (Jerusalem). What Is Pilpul?

Lesovoy Eliezer (Jerusalem). Rabbi Israel Fridman of Sadagora and the “Chassidic Empire” at the Outskirts of the Austro-Hungarian State: the History of a Religious, Cultural and Political Paradox

Turov Igor (Kiev). The Doctrine of Early Hasidism: Mystics and the Realities of This World

Ferber Ruvin (Riga). On Contemporary Concepts of Time and the Jewish Thought: a Search for the Context

Dvorkin Ilya (Jerusalem). The Dialogue and Communicative Action in Creative Communities

Gubman Boris (Tver). Dialogue as a Problem of E. Levinas' and J. Derrida's Philosophy

Rashkovsky Eugene (Moscow). Jacob Golosovker and Hannah Arendt: Philosophical Anatomy of “The Age of Hatred”

10:00-14:00

76

Regional Studies. From the History of Jewish Communities

Chairperson: Lilia Kalmina

Kharchenko Artem (Kharkiv). «Trade Wars» in Kharkiv Jewish Community in the End of 19th Century

Sobolevskaya Olga (Grodno). Jews in the Financial and Credit System of Belarusian Provinces of the Russian Empire (2nd half of the 19th – Early 20th Centuries)

Kalmina Lilia (Ulan-Ude). Jewish Question as Regarded by East Siberian General-Governors

Zaharova Lyubov (Tula). For the Benefit of the Society: the Results of the State Policy of the Integration of the Jews into the Russian Society on the Turn of the 19th–20th Centuries (Tula Province example)

Shchukin Vladimir (Nikolaev). Education in the Jewish Agricultural Colonies in Kherson`s Gubernia (19 – Early 20 Centuries)

Andreev Alexey (Yakutsk). Secondary School Education of Jewish Children in Yakutsk in 1920-s

Nam Iraida (Tomsk). Congress of the Urals and Siberia Jewish Communities (Irkutsk, January, 11–16, 1919)

Levner Dmitry (Moscow). The Jewish Community in the Kingdom of Bahrain in the 20th – Beginning of the 21st Century

10:00-14:00

77

65 Years of the State of Israel

Modern Israel

Chairpersons: Dmitry Maryasis, Zeev Khanin

Khanin Zeev(Jerusalem).Current Trends in Party Political System of the State of Israel: the Case of January 2013 Knesset Elections

Maryasis Dmitry (Moscow). Economic Perspectives of New Government in Israel

Kozheurov Stanislav (Moscow). Civil Control over the Israeli Defence Forces: Real Surveillance Mechanism or Juridical Formality?

Semenchenko Nina (Moscow). Social Protest in Israel in 2011–2012

Stepanyants Anastasia(Moscow). On Ethnic Crime in Israel

Shterenshis Michael (Rishon-le-Zion). Religion and Society. Religious Part of Health Care Organisation in Israel

Voronovich Irina (Minsk). Personal Self-Actualization in Modern Israeli Culture

Deryabkina Lyubov (Krasnodar).The Specifics if Integration and Gender Identity of Repatriants of 1990-s–2000-s

Khlebnikova Luisa(Moscow). The AIPAC's Impact on the U.S. Policies towards Middle East Conflict under the First Obama Administration

Yakimova Elizaveta(Nizhny Novgorod).Transformation of Israeli Foreign Policy during the Term of A. Lieberman

10:00-14:00

85

Jewish Art

Chairpersons: Eugenia Khazdan, Eugene Kotlyar

Michalski Mateusz (Wroclaw). The Identity of the Architecture on the Examples of Synagogues in the 17th and 18th Centuries on Polish Grounds (text is available)

Kotlyar Eugene (Kharkiv). Eastern European Synagogue Decoration in America: the Case of Immigrant Shuls on the Lower East Side in NYC

Pinchevska Bogdana (Kiev). Formation of a Secular Jewish Art in Eastern Galicia in the First Third of the 20th Century: Ludwig Lille’ and Deborah Vogel’ Activity

Zemtsova Irina (Saint-Petersburg). National Theme in “Alef” Group’ Work

Epstein Alek D. (Jerusalem). Chagall’s Successors? Biblical, Eretz-Israelian and Actual Themes in the Paintings of the Post-Soviet Jewish Artists in Israel

Khazdan Evgenia (Saint-Petersburg). The Ashkenazi Wedding Music

Dvuzhilnaya Inessa (Grodno). Harmony of Two Muses: in Memoriam of Gregory Fried

Smirnova Tamara (Saint-Petersburg). The Theater-Studio of Leningrad's Jewish House of Education

10:00-13:00

95

History of East European Jews

Chairperson: Jurgita Verbickiene

Verbickiene Jurgita (Vilnius). Expulsion of Jews from the Grand Duke’ of Lithuania Cities: Tactics of Stakeholders

Machulevidus Arvidas (Vilnius). Expulsion of the Jews from Lithuania in 1495 and the Judaizing Movement in Russia: Was there a connection? (text is available)

Damyan Viktor (Chisinau). The Jews of the Moldavian Principality During the Reign of the Hospodar Vasily Lupu (1634–1653)

Gustaytis Rolandas (Vilnius). The Union of Jewish Fighters - Participants of the Fight for Lithuania’s Independence

Chebotaryov Alexey (Kharkiv). William Berenstam’ Ukrainian Choice

Sorkina Inna (Grodno). Jewish Women of Grodno at the Turn of 19th and 20th Centuries: Between Tradition and Emancipation

10:00-14:00

Conference-hall

Biblical Studies

Chairpersons: Vladimir Jakobson, Serguey Tischenko

Jakobson Vladimir (Saint-Petersburg). Monarchic Power in Bible

Lyavdansky Alexey (Moscow). The Structure and Pragmatics of Directive Utterances in Biblical Hebrew

Eidelkind Yakov (Moscow). Problems of Interpretation of Song of Songs

Colasuonno Maria Maddalena (Naples). Some Comments on Rendsburg's Hypothesis of Diglossia in Biblical Hebrew in the Light of Epigraphic Hebrew Evidence

Tischenko Serguey (Moscow). Elimination Rites in Leviticus 16:2–28

Vogman Mikhail (Moscow). Theurgic Elements in Second Temple Literature

Barysewich Elena (Minsk). Is There a Connection between the Hebraisms from Skoryna’s Genesis and from the Bible of Venice (1506)?

14:00-15:00


Lunch

15:00-17:00

Conference-hall

Biblical Studies

Chairpersons: Vladimir Jakobson, Serguey Tischenko

Lifshits Alexander (Moscow). Wordplay in the Story of Naaman’s Healing of Leprosy (2 Kings 5)

Grigoryshin Serguey (Nezhin). Benno Landsberger's Theory of “Eigenbegrifflichkeit”

Griger Maxim (Kazan). The First Mention about Jews in Ancient Rome

Fedotova Elena (Moscow). Sacrificial Death of a Person as an Affirmation of His Royal Rights or God’s Favour to Him. Comparison of Biblical and Scottish Models

15:00-18:00

76

Mountain Jews: History and Modernity

Chairpersons: Mark Kupovetsky, Igor Semyonov

Mikdash-Shamailov Lea (Jerusalem). Necessity of Museum’s Foundation as a Center for Cultural Heritage

Kulikova Olga (Mahachkala). From Iran to the East Caucasus: New Ethnocultural Environment of the First Jewish Immigrants

Kashovskaya Natalia (Saint-Petersburg). Jewish Epigraphics of South Dagestan Shalem Karina (Jerusalem). An Attempt to Restore the Jewish (Religious) Bookshelf of the Mountain Jews

Semyonov Igor (Mahachkala). Tribes of Israel in the Mountain Jews Legends of Their Own Ethnic Roots

Sosunov Gennady (Mahachkala). History of Epigraphic Heritage of the Eastern Caucasus Mountain Jews

Shalem Vitaly (Tel-Aviv). Traditional Names of the Mountain Jews: an Etymological Analysis

Mikhaylova Irina (Derbent). History of Mointain Jews: Semyonov’s FamilyExample

15:00-17:00

77

65 Years of the State of Israel

Modern Israel

Chairpersons: Tatyana Karasova, Tatyana Nosenko

Satanovsky Eugeny (Moscow). “Arab Spring” and the State of Israel

Nosenko Tatyana (Moscow). The Israeli-Palestinian Conflict in the Setting of the “Arab Spring"

Karasova Tatyana (Moscow). Israeli-American Relationships under Netanyahu and Obama

Dmitriev Elysey(Moscow). Peripheral Alliance between Israel and Turkey as a Way to Achieve a Regional Security

Bely Eduard(Moscow). Israel – Argentina: a Difficult Dialogue

17:15-19:00

Conference hall

Round Table: Jews on the Far East and in South-East Asia

Chairperson: Mikhail Chlenov

Chlenov Mikhail (Moscow). Towards East from Ural and Himalayas: Jewry on the Far East

Gurevich Valery (Birobidzhan). Jewish Migration Movement in the Far East: History and Present Time

Lyons Erica (Hong Kong). One-Size-Fits-All? The Contemporary Jewish Expat Experience in the Far East

Romanova Victoria (Moscow). Kharbin Jewish Community’ Activity in Medical Care

Brener Josef (Birobidzhan). Yiddish Historiography of Jewish Autonomous Region

15:00-18:00

95

Karaites’ History and Culture in Modern Period

Chairperson: Maxim Hammal

Kizilov Mikhail (Tuebingen). New Materials on the Relations between the Karaite and Rabbanite (Krymchak) Communities of the Crimea in the XVIII and Beginning of the XIX Centuries

Prokhorov Dmitry (Simferopol). «Gave Itself in the Protection of Your Majesty Voluntarily and Diligently»: To the Question about the Contacts between Crimean Karaites and the Members of an Emperor’s Dynasty of Romanovs at the End of the XVIII and Early XX Century

Hammal Maksim (Moscow). Lutsk Karaites Migration to Crimea at the Turn of Centuries

Tereshchuk Natalia (Sevastopol). Karaite Clergy Inside "Foreign" Population in Sevastopol

Troskovayte Dovile (Vilnius). The Influence of Judaism’s Reforms on Karaites Attempts to Reform Religion: Context and Assumptions

Zarubin Vyacheslav (Simferopol). The Karaite Community and Jewish Pogrom in Simferopol in 1905

18:00-19:00

95

Meeting of the Commission: selection of candidates for the Eshnav program

15:00-19:00

75

Jews and Surrounding Nations. Jewish-Christian Relationships

Chairpersons: Alexander Lockshin, Galina Zelenina

Guerasimova Victoria (Moscow). Between Judaism and Orthodoxy: the Motivation of the Conversions and the Migrations of Jews on Russian-Polish Frontier in the 18th Century

Khizhaya Tatyana(Gus-Khrustalny). The Subbotniks and Jews in the Russian Society of the Nineteenth Century: Discourses of Perception

Lockshin Alexander(Moscow). Russian Jewry and the Problem of Baptizing in 19th – Early 20th Centuries

F. Khizhy Maksim(Vladimir). Some Features of Anti-Semitic Propaganda and Church Publications in Russian in Early 20th Century

Zelenina Galina (Moscow). “Other Germans”, Bad Jews, Anti-Family of Nations: the Image of Enemy in Jewish “Oral History” During the War and After-War Period

Melnik Serguey(Moscow). Anthropological Views of Chabad-Lubavitch and Christian Orthodoxy: Context of Comparative Analysis of the Spiritual Practices

Gusev Viktor (Kiev). Materials to Ukranian – Jewish Relations (1917–1920): S. Goldelman, Look from Emigration

15:00-19:00

85

War, Holocaust and Historical Memory

Chairpersons: Arkady Zeltser, Eugeny Rozenblat

Radchenko Yuri (Kharkiv): Ukrainian Policemen Who Participated in Anti-Jewish Operations – a Collective Portrait and an Attempt to Determine Their Motivation

Altman Ilya(Moscow): The USSR and the Transit of Jewish Refugees in 1940 and 1941 via the Soviet Far East

Tyagly Mikhail (Kiev): Occupied Ukraine Local Inhabitants Attitude to Persecution of Jews and Gypsies, 1941–1944: Common and Special

Rozenblat Evgeny (Brest). Materials of the Commission on the History of the Great Patriotic War of the Institute of Russian History (RAN) as a Source about the History of the Holocaust

Polian Pavel(Freiburg): Texts of the Sonderkommando Members and Their Internal Diversity

Terushkin Leonid (Moscow). The Diary of E.A. Ivanova as a Source for the History of the Holocaust and of Jewish Resistance in the Bryansk and Smolensk Regions

Zeltser Arkadi(Jerusalem). How Jewish Were the Letters Written by Jews During the War?

Mesamed Vladimir (Jerusalem). The Holocaust as a Component of the Anti-Israeli Trend of Iran's Foreign Policy

Shpagin Sergei (Rostov-on-Don). The Holocaust in the Context of World History

Winkler Christina (Leicester). The Holocaust in Rostov-on-Don in Documentary Testimonies of Witnesses

Medykowski Witold(Jerusalem). The Pogroms of the Summer of 1941 in the Former Occupied by the USSR Zone of Poland (text available)

19:00-20:00


Dinner. Sefer Academic Board Meeting

20:15

75

Meeting with the Members of the International Editorial Board of the Complete V.(Z.) Jabotinsky in Russian

Participants: Felix Dektor, Leonid Katsis, Michael Weisskopf

20:15

Conference hall

Presentations of the new publications and programs in Jewish Studies

February, 5, Tuesday

10:00-14:00

76

Hebrew Language: Studying and Teaching

Chairpersons: Julia Kondrakova, Eugene Maryanchik

Kornienko Yuriy (Moscow). The Meaning of Changes in Hebrew Lexicography

Skorodumova Polina (Moscow). On the Grammatization Process in Hebrew

Zyskin Igor (Moscow). Synonymous Verb Pairs

Maryanchik Evgueny (Ashdod). Computerization of Level Tests: Problems and Their Solutions

Budman Julia (Moscow). Vocabulary of Stupidity in Hebrew: from Tanakh to the Present Day

Kondrakova Julia (Moscow). Double Negatives in Hebrew

Dyakova Darya (Moscow). Stylistic Features of Quality and Yellow Israeli Press

10:00-14:00

85

Yiddish: Language and Culture

Chairperson: Valery Dymshits

Aslanov Cyril (Jerusalem). Lithuanian Yiddish from the Perspective of Languages in Contact Studies: Possible Structural Influences of Baltic Languages on this Dialect

Eliasbeg Galina(Moscow). Mendele Moykher Sforim’s Playwriting

Polonskaya Alina (Moscow). Traditional Sources in Y.L. Peretz’s Stories about Forces of Evil

Dymshits Valery (Saint-Petersburg). Menahem-Mendl in 1913 (Sholem Aleichem as a Political Journalist)

Polyan Alexandra (Moscow). Revolution in Terms of Qabbala and Fraternity of Peoples in Yiddish: Proletpen – Experience of Writing Communist Yiddish Poetry in America

Wurbs Janina (Potsdam / Saint-Petersburg). The Yiddishism of Beyle Schaechter-Gottesman

10:00-14:00

75

Jewish Literature

Chairperson: Leonid Katsis

Dvorkin Ilya (Jerusalem). The Map of Rereading and Intertextuality of Jewish Texts: from Bereshit to Mandelstam and Celan

Pfandl Heinrich (Gratz). Jakob Sket’s Story “Mikl's Zala” (1884): Antisemitism in the Service of Catholicism and National Consciousness

Boeva Galina (Saint-Petersburg). «Arbitration court»: an Episode from the History of the Foundation of the Association against Anti-Semitism

Valdman Batya (Beer-Sheva). Petersburg in Yocheved Bat-Miriam’ Life and Poetry

Kudryavskaya Inara (Daugavpils). The Way in G. Kanovich’s Mishkine’s Trilogy.

Orlitsky Yuri (Moscow). V. (Zeev) Jabotinsky’s Verse “In the Foreign Land”

Tolstaya Elena (Jerusalem). Akim Volynski and V. (Zeev) Jabotinsky about Early Works by Maksim Gorky

Weisskopf Michael (Jerusalem). V. (Zeev) Jabotinsky’s Novel “Samson” and Its Connection with Russian Modernism

Vassileva Elina (Daugavpils). Latvian Trace by V.(Zeev) Jabotinsky

Katsis Leonid (Moscow). Masanov vs Jabotinsky

10:00-14:00

Conference-hall

History of Jews in the Russian Empire

Chairperson: Dmitry Elyashevich

Bovguirya Andrey (Kiev). Jews in Ukrainian Cossack Chronicles of 17th-18th Centuries

Feldman Dmitry(Moscow).Intelligence Activity of Russian Jews on the ve of the War with Napoleon in 1812

Eryomina Tatyana (Saint-Petersburg). Position of "Educated Jew" at the Office of Education in the Russian Empire: Status characteristics

Elyashevich Dmitry (Saint-Petersburg). Censors Reports as a Source for the History of Jewish Publishing in the Russian Empire

Shaydurov Vladimir (Saint-Petersburg). The Russian State Policy towards the Jewish Population of Siberia in the First Third of the XIXth Century.

Barkussky Ilya (Moscow). Dmitry Bludov as a Maker of Jewish Politics Under Nicholas I

Kelner Viktor (Saint-Petersburg). Vinaver-Anti-Zionist (from the History of Jewish Liberal Movement in Russia)

Goncharova Elena (Barnaul). Jewish Architects in Russian Empire (End of 19th – Early 20th Centuries)

Rudnik Serguey (Saint-Petersburg). General Conscription and Jewish Question in Russia in Post-Reform Period

Leyberov Andrey (Saint-Petersburg). Beilis Trial and St. Petersburg Students

Pozin Gary (Saint-Petersburg). Dr. M.M. Gran – an Outstanding Figure of Russian and Jewish Social Medical Care

10:00-14:00

77

History of Jews in the USSR

Chairpersons: Elena Genina, Serguey Zvyagin

Melamed Efim (Kiev). The Central Archives of “Kultur-League” (an Attempt to Reconstruction)

Voloshinova Irina (Saint-Petersburg). Dynamics of Jewish population in USSR in 1920s–1930s

Lapina Irina (Saint-Petersburg). Socialization of Science: Jews in Communist Academy of the Soviet Union Central Executive Committee

Vavrenyuk Irina (Brest). Jewish Education in Western Belarus (1921–1939)

Ivanov Alexander (Saint-Petersburg). Birobidzhan: the Representation of the Jewish Autonomy Establishment in Soviet Photo-Journalism in 1920s–1930s

Charny Semyon (Moscow). The Persecution of Jewish Religious Activists in Province During the “Doctors' Plot”

Genina Elena (Kemerovo). “Doctors’ Case” (1953) in Professor O. I. Sher-shevskaja Biography

Kondratyuk Grigory (Simferopol). Ort-Verband Activity in Resettlement Campaign in the Crimean Autonomous Republic (at the turn of 1920ies–1930ies)

Zvyagin Serguey (Kemerovo). An Eyewitness of the Civil War in Siberia S.I. Shepshelevich – Victim of Stalin's Repressions

Shevelyov (Minsk). On a letter by Felix Shapiro to Vladimir Gordlevskiy, dated 13 June 1954

10:00-14:00

95

Jews in Modern World: Identity, Memory, People’s Fates

Chairperson: Elena Nosenko-Stein

Shapiro Alexander(Moscow). The Concepts of "Childhood" and "Jewish Civilization": Psychological, Philosophical and Cultural-Historical Aspects of Interaction

Shkurko Emma(Ufa). The History of the Region and the Fate of its People

Umanovskaya Gita(Riga). So How Are We to Be Called? Some Notes on Usage of Words "žīds" and "ebrejs" in Latvian

Pisarevskaya Dina (Moscow). Jewish Youth Organization and the Urban Space

Nosenko-Stein Elena (Moscow). Jewish Media and Jewish Memory in ContemporaryRussia

Ashkinazi Leonid (Moscow). Jewish and non-Jewish at Jewish Dating Sites

Belaya Larisa (Moscow). “Shtetl”, Its Creator and Power

14:00-15:00


Lunch

15:00-17:00

77

History of Jews in USSR

Chairpersons: Elena Guenina, Serguey Zvyagin

Shikhova Irina (Chisinau). Jewish Religious Life in the First Post-War Years (after archive materials 1945-1955)

Barkan Karina (Riga). Jewish Religious Community of Riga 1953–1964

Alexeeva Olga(Riga). The Development of the Jewish National Movement in Latvian SSR (1945– 1989)

Kostyrchenko Gennady (Moscow). Soviet Jewish Emigration as a Factor of the International Policy in 1965−1991

Dvorkin Igor (Kharkiv). Jews of Soviet Ukraine in Modern Works on UkrainianHistory

15:00-17:00

76

Hebrew Language: Studying and Teaching

Chairpersons: Julia Kondrakova, Eugene Maryanchik

Borisevich Elena (Minsk). Teaching Listening Comprehension Skills with the Coursebook "Ivrit min ha-hatchalah" ("Hebrew from Scratch")

Barkusskaya Irina (Moscow). Using Audio and Video Materials in Hebrew Lessons: from Theory to Practice"

Dubova Olga (Tel-Aviv). Audiocourse "Time for Hebrew": Methodological Guidelines

Yishai Varda (Jerusalem). Attributes of the Drama Language in Modern Hebrew

Yisraeli Sara (Jerusalem). Methods of Teaching Texts of Jewish Sources at Hebrew Lessons

Pogrebinsky Eli (Jerusalem). Development of Oral Communication Skills in Hebrew Teaching

Revital Aviani (Capetown). Teaching Hebrew in the Republic of South Africa

15:00-18:00

85

Jewish Genealogy and Family History

Chairperson: Anatoly Worobyev

Abramyan Rafael (Moscow). Jewish Wives and Their Posterity in Iranian Shah’s Harem

Sakharov Igor(Saint-Petersburg). Heraldry of Noble Families of Jewish Religion

Shumkov Andrey (Saint-Petersburg). What would I do if I wanted to Learn about the Life and Death of the Father of the Brothers Polyakov

Paley Vladimir (Moscow). Genealogical Sources of Soviet Period in State Archives

Worobyev Anatoly (Moscow). Shtiglitses, but Not the Barons

Khaesh Anatoly (Saint-Petersburg). The Zheimelis Jewish Community's Document Collection at YIVO: a Less Known Source on Genealogy and Local History

Ismailov Eldar Elkhan Ogly (Moscow). The Descendants of Goldberg Family from Slutsk

Meltsin Maksim (Saint-Petersburg). The Descendants of Chaim Shifrin in the 20th Century (on the Recollection of his Grandchildren, Brothers and Sisters Mirimoff)

Kotovska Olga (Lviv). Jewish Lviv of the End of 19th Century: Progressive Mizeses and Orthodox Ornshteins (text is available)

15:00-18:00

Conference-hall

War, Holocaust and Historical Memory

Chairpersons: Ilya Altman, Serguey Shpagin

Abakunova Anna (Dnepropetrovsk): Jewish Female Ostarbeiter during the Holocaust: Posing the Question

Ermakov Alexander (Yaroslavl): Nazi Anti-Semitic Propaganda as Reflected in Soviet Propaganda, 1933–1939

Evtushenko Galina (Moscow). The Life and Fate of the Jews in Transnistria during World War II

Jakulytė-Vasil Milda (Vilnius). The History of Holocaust Memorials in Lithuania and Their Influence on Historical Memory

Shchupak Igor (Dnepropetrovsk). The Attitude of Ukrainian Nationalists to the Holocaust and to Righteous Among the Nations in the Exhibit of Museum of The Memory of the Jewish People and the Holocaust in Ukraine

Tcherkasski Alexandra (Bohum). The Place in the Soviet Memorial Landscape of the Commemoration of Jews Murdered during World War II

Khanin Vladimir (Zeev) (Jerusalem). Whose is Babi Yar? Historical Memory and Political Conflict in Ukraine

Dvuzhilnaya Inessa (Grodno). The History of a Composition – "Requiem for the Holocaust: The Prayer of Rumbula" by V. Khvoinitsky and L. Koval

Weiss Aharon (Jerusalem). The Formation of Jewish Historical Memory in the Commonwealth of Independent States

15:00-17:30

75

Round table of the Editors of Academic Periodical Publications on Jewish Studies

Sefer in cooperation with the Center for Jewish Studies, European University for Humanities (Vilnius)

Chairpersons: Victoria Mochalova, Dmitry Sheveliov

Participants:

Dmitry Sheveliov, Eugene Rosenblat, Inna Sorkina, Alexandra Polyan, Andrey Zamoyski («Tsaytshrift»);

Olga Belova (series “Slavic and Jewish Cultures: Intercultural Dialogue”, magazine “Zhivaya Starina”)

Victoria Mochalova (“Sefer” academic series)

Arkady Kovelman, Maksim Hammal, Mark Kupovertsky, Shaul Shtampfer («Vestnik Evrejskogo Universiteta»);

Mark Kupovertsky, Leonid Katsis («Judaica Rossica», RSUH);

Maksim Meltsin (publications of the Petersburg Institute of Judaica)

Eugene Kotlyar («Oriental Studies». Special issues of academic «Messenger of the Kharkov State Academy for Design and Art»);

Anatoly Vyatkin (“Diasporas”);

Alexander Frenkel, Valery Dymshits (“The People of the Book in the World of Books”)

Oleg Budnitski (“Archive of Jewish History”);

Semyon Charny, Mikhail ChlenovEuro-Asian Jewish Yearbook»);

Matvey Chlenov (“Tirosh”);

Vladimir Mesamed (“Central Asia and Caucasuses”);

Karolina Szymaniak (“Zwiszn”)

18:00-20:00

Conference-hall

3rd plenary session

Summing Up.

Dvorkin Ilya (Jerusalem). Jewish Studies in Russian as Research and Educational Project

Closing ceremony



Departure of the participants

Conference sessions – in Jewish Museum(http://www.jewish-museum.ru/, Obraztsova str. 11-1A, +7 495 645 05 50).

Accomodation of conference’s participants (except the section War, Holocaust and Historical memory) – hotel “Metallurg” (http://hotelmetallurg.ru/, Oktyabrsky per., # 12, +7 495 788 05 55, metro “Dostoevskaya”)

Accomodation of participants of War, Holocaust and Historical memory section– hotel “Slavyanka”(http://www.slavhotels.ru/moscow/slavyanka/, Suvorovskaya pl.2-3, +7 495 681 44 44, metro “Dostoevskaya”).


Back to the list